Jaka jest przyczepność naklejek na różnych podłożach? 0
Jaka jest przyczepność naklejek na różnych podłożach?

Naklejki samoprzylepne, jak każdy innych produkt mogą mieć szerokie zastosowanie i dlatego mogą spełniać bardzo różne potrzeby użytkowników. Dzięki łatwej aplikacji za pomocą kleju zastosowanie naklejek i etykiet jest bardzo szerokie. Stosuje się je w celu znakowania i oznaczania wszelkiego rodzaju produktów, znakowania ostrzegawczego, logistyce i jeszcze bardzo wielu dziedzinach życia i przemysłu.

Co wyróżnia naklejki pomiędzy sobą?

Poza rodzajem materiału z którego została wykonana naklejka bardzo ważną jej cechę jest przyczepność od podłoża. Jest to cecha, na którą mają wpływ nie tylko czynniki „wewnętrzne” naklejki, ale też warunki zewnętrze wpływające na sposób jej użytkowania. Przyczepność naklejek do podłoża, na którym zostają one umieszczane jest zależna przynajmniej od  kilku różnych czynników. Porównajmy zatem trzy czynniki wpływające na różną przyczepność naklejek. Są to: rodzaj podłoża, siła przyczepności kleju użytego w folii samoprzylepnej, z której została wykonana naklejka, oraz wielkość powierzchni naklejki. Który z tych czynników decyduje najbardziej o tym, czy przyklejona naklejka będzie odporna na samoistne i nieprzewidziane usunięcie?

Naklejka samoprzylepna nie jest niczym innym jak najczęściej zadrukowanym, wyciętym w określonym kształcie kawałkiem folii samoprzylepnej. Rodzajów takiego materiału jest obecnie na rynku poligraficznym bardzo wiele. Folie samoprzylepne oferuje wielu dystrybutorów, w tym kilku producentów wiodących marek, takich jak: 3M, Aslan, Ritrama, Orafol czy JAC. Poza tym dostępnych jest też wiele produktów dalekowschodnich producentów, głównie chińskich.

Za pomocą jakich cech naklejki mogą spełniać zupełnie odmienne funkcje?

Rodzaj użytego do produkcji naklejek materiału ma podstawowy wpływ na późniejsze cechy końcowe gotowego produktu. To od nich zależy to, jak naklejka będzie się zachowywała w określonym środowisku, na przykład przy wystawieniu jej na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dlatego też to właśnie od specyficznych potrzeb użytkowania naklejek w określonych miejscach czy warunkach zależy decyzja o wyborze rodzaju materiału, z jakiego zostanie ona wykonana. Materiały te jako środek samoprzylepny mają zastosowany określony rodzaj kleju. To od niego zależy na ile naklejka będzie odporna na usunięcie jej z podłoża i czy będzie odpowiednio odporna na zdzieranie, zarówno to samoistne wynikające z osłabienia materiału w czasie w określonych warunkach jak i to wynikające z działania człowieka.

Niezależnie od rodzaju, folia zostaje zaopatrzona w określony rodzaj kleju już na etapie jej produkcji i to właśnie od wyboru odpowiedniej folii zależą późniejsze właściwości samoprzylepne naklejek. Podstawowym klejem jest klej permanentny stosowany powszechnie w większości realizacji druku naklejek. Poza nim dostępne są również inne rodzaju kleju, takie jak na przykład: klej słaby o zmniejszonej o połowę w porównaniu z klejem permanentnym sile klejenia, oraz klej mocny. W zależności od rodzaju kleju naklejki mają różne zastosowania.

Niezależnie od siły klejenia mogą one spełniać zadania specjalne. Nie jest powiedziane, że klej słaby jest gorszy od mocnego. To potrzeba ich zastosowania w określonych przypadkach decyduje o tym, czy dany rodzaj będzie tu odpowiedni. Klej słabszy będzie właściwym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie po aplikacji jest potrzeba łatwego usunięcia naklejek bez ryzyka pozostawienia na podłożu śladów kleju. Jeśli jednak celem użycia naklejek ma być najwyższa przyczepność, wtedy klej mocny będzie niezastąpiony.

Wybór rodzaju materiału oraz projektu, którym zadrukowana jest naklejka zazwyczaj najbardziej decyduje o jej funkcji i możliwości zastosowania. Warto poznać te opcje po to, żeby właściwie dobrać je do swoich potrzeb umożliwić najbardziej efektywne wykorzystanie naklejek...

Jak określić siłę przyczepności kleju w naklejkach?

Jednym ze sposobów jest metoda FINAT określająca ścisłe warunki i parametry badawcze w odniesieniu ich do różnych materiałów. Jest to dość skomplikowana metoda badawcza, w której jednakowej wielkości próbki materiału naklejane na identyczne podłoże po jednakowym czasie i badane są pod kątem siły wymagającej do ich usunięcia. Próbkę stanowi zazwyczaj materiał o powierzchni 25 cm² umieszczany na podłożu szklanym, a próba usunięcia następuje po 24 godzinach od aplikacji. Wynik badania podany w Newtonach daje nam skalę odniesienia właściwości różnych materiałów względem siebie. Dla różnych materiałów są one inne, na przykład:

  • klej słaby ma siłę klejenia na poziomie 8N/25 mm,
  • klej permanentny, czyli zwykły ma parametr 17N/25 mm,
  • klej mocny ma siłę klejenia podawaną w 26 N/25 mm.

Co te parametry dają użytkownikom?

Oczywiście trudno jest sobie wyobrazić na podstawie parametrów będących wynikiem metody badawczej jaka naklejka będzie odporna na zrywanie. Najlepszym sposobem jest jednak wykonywanie próbek z danego materiału i samodzielne przetestowanie gotowych produktów na określonym podłożu. Na szczęście taka usługa jest u nas bezpłatna i wykonujemy ją bardzo często. To jeden ze sposobów nie tylko doboru odpowiednich parametrów materiału do produkcji naklejek ale też sposobu na prezentację naszych produktów, jakości ich wykonania i innego wkładu w realizację druku naklejek dla klienta.

Wracając do tematu parametrów naklejek to właśnie dzięki nim mamy punkt odniesienia różnych materiałów i ich właściwości. Znając siłę przyczepności jednego z nich, choćby standardowego o parametrach 17N/25 mm wiemy, że słaby o sile kleju 8 N/25 mm będzie o około połowę słaby i szybciej będzie można go usunąć. Wiedząc to, że ma też klej usuwalny mamy gwarancję, że po usunięciu naklejki nie zostanie na podłożu ślad kleju. Jest to bardzo ważne wtedy, gdy klient wymaga właśnie takich cech gotowych produktów. Inaczej jeśli mamy użyć mocnego kleju o sile 26 N/25mm, wtedy wiemy proporcjonalnie o ile będzie on mocniejszy od innych i jakie cechy naklejki może nam zapewnić folia z takim właśnie klejem.

Przyczepność naklejki zależna od podłoża.

Siła klejenia kleju użytego w materiale do produkcji naklejek jakim jest folia samoprzylepna jest tylko jednym z parametrów i warunków decydujących o ostatecznych cechach końcowych naklejki. Bardzo ważną rolę spełnia też, może i nawet przede wszystkim podłoże, na które zamierzamy nasze naklejki aplikować. Podstawową jego cechą jest struktura powierzchni. Wynika ona przede wszystkim z rodzaju materiału z jakiego została ona wykonana. Inaczej będziemy oceniać przyczepność naklejek przyklejanych na szkle a inaczej na drewnie. Inne wrażenie odniesiemy badając przyczepność naklejki umieszczonej na metalu, a inne na tworzywie sztucznym.

Struktura powierzchni, na którą aplikowane są naklejki jest tu bardzo ważna. Im powierzchnia jest gładsza tym przyczepność będzie wyższa. Jeśli powierzchnia okaże się porowata siła klejenia i przyczepności obniży się ze względu na to, że zmniejszy się powierzchnia przylegania naklejki do podłoża. Pewna część materiału z klejem nie mająca w danym momencie styczności z podłożem nie będzie „pracowała” na osiągnięcie wymaganej przyczepności naklejki. Winę za to ponosi porowata struktura powierzchni podłoża. Staje się tak w niektórych rodzajach tworzyw sztucznych, czy na przykład na „surowym” drewnie.

Doświadczenia Polinal w temacie przyczepności naklejek.

Z doświadczeń własnych wiemy, że wielkość naklejki nie ma wielkiego wpływu na siłę przyczepności naklejki do podłoża. Mała naklejka wielkości 25x25 mm choć ma niewiele kleju, to jednak jest klejone od większej które chcielibyśmy porównać w takim teście 100x100 mm, a proporcje ilości użytego kleju na 1 cm² będą takie same. Nie ma to wpływu na różnicę w przyczepności dwóch różnych pod względem wielkości naklejek wykonanych z tego samego materiału.

Podsumowując wiemy już jak ważne dla uzyskania dobrej przyczepności naklejki są rodzaje materiału z którego wykonane są naklejki oraz rodzaj podłoża na jakie je aplikujemy. Te cechy są ze sobą spójne. I tak jak na rodzaj materiału i jego właściwy dobór ma wpływ przede wszystkim producent, tak też na rodzaj podłoża, na który będą przyklejone naklejki ma wpływ zamawiający. Od przekazania należytej ilości informacji drukarni zależy też to, na ile kupujący będzie mógł cieszyć się produktem końcowym. Od udanej współpracy i sprawnej komunikacji obydwu stron zależy sukces w postaci efektownych i spełniających swoje cele naklejki, a wielkość naklejki nie ma znaczenia.

 

WYŚLIJ ZAPYTANIE O WYCENĘ DRUKU NAKLEJEK

 

WYCENA DRUKU NAKLEJEK

Zapytaj doradcę o szczegóły naszej oferty lub możliwości produkcyjne:

tel. +48 604 41 47 46Sprawdź podobne tematy

Komentarze do wpisu (0)

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl