Etykiety w znakowaniu produktów lokalnych 0
Etykiety w znakowaniu produktów lokalnych

Lokalne produkty oznakowane efektowną etykietą

Przez wiele lat dominowało przeświadczenie, że tylko przemysłowa produkcja może być profesjonalnie oznakowania. Wynikało to głównie z faktu, że produkty oferowane przez sklepy, czy centra handlowe pochodziły z dużych firm. Dla przemysłowych gigantów oznakowanie w postaci efektownego opakowania, czy profesjonalnie przygotowanej etykiety to niezbędny element wizerunkowy, wpływający na świadome działania marketingowe.

Mniejsze firmy unikały często tego typu rozwiązań z uwagi na duże koszty lub konieczność zamówienia bardzo dużych partii etykiet w drukarniach fleksograficznych. Na szczęście te czasy dobiegły końca. Dzięki możliwościom druku cyfrowego, gdzie ma ma kosztów przygotowania produkcji, można zamawiać niewielki partie efektowych etykiet do znakowania produktów lokalnych.

Rozwój technologii cyfrowej druku etykiet zbiegł się z potrzebami małych, lokalnych biznesów. Wiele małych firm nie wymaga ogromnych ilości produkcji do tego, żeby móc funkcjonować na rynku i konkurować podobnymi, ale innymi niż powszechne, unikalnymi produktami. Dzięki niej cena tych produktów odgrywa mniejszą rolę niż doświadczenie klienta. Takie produkty nie mają konieczności konkurowania na powszechnym rynku.

 

> WYCEŃ DRUK ETYKIET <

 

Do firm, które swój byt opierają o unikalność i wymagają efektownego oznakowania swoich produktów należą:

 • kraftowe browary,
 • niewielkie winiarnie,
 • małe cydrownie,
 • lokalne palarnie kawy,
 • rodzinne firmy przetwórstwa mięsnego,
 • producenci i przetwórcy owoców i warzyw.

Tego typu produkty po pierwsze mogą pozwolić sobie na profesjonalne oznakowanie, a poza tym mają do dyspozycji ofertę drukarni cyfrowych. Tacy producenci mogą wykonać etykiety już w niewielkich ilościach i są w stanie dostosować realizację do wymagań zamawiającego.

Jakie informacje umieszcza się na etykiecie?

Etykiety są niezbędne w wielu branżach i mogą pełnić różne funkcje, od znakowania produktu, przez przekazywanie ważnych informacji o samym produkcie. Produkcja etykiet rozpoczyna się więc od określenia celów i planowanego przeznaczenia, a kończy na dostarczeniu gotowych naklejek w preferowanej formie.

Etykieta jest niezbędna zarówno w przypadku produkcji przemysłowej, jak i ręcznie robionych produktów w przydomowej firmie. Pozwalają one na identyfikację produktu oraz poznanie jej właściwości. Etykiety najczęściej zawierają w swojej treści poniższe dane:

 • nazwę producenta,
 • opis produktu,
 • skład produktu, 
 • kod kresowy z zawartymi w nim informacjami o producencie i produkcie,
 • wszystkie niezbędne informacje wymagane prawnie.

Jakie cechy powinna mieć etykieta?

Etykiety, jako wszechstronny rodzaj oznakowań posiadają różnorodne wymagania dotyczące ich właściwości. To bardzo ważne w kontekście ich dalszej przydatności. Druk etykiety powinien być wykonany na profesjonalnych urządzeniach, które zapewnią opisane cechy. Czym powinny się charakteryzować te naklejki, aby mogły pełnić swoją funkcję w stu procentach?

 • Wytrzymałość. To niezwykle ważna cecha w przypadku większości rodzajów naklejek, jednak warto wspomnieć o tym w kontekście etykiet samoprzylepnych. Kupując produkt, każdy oczekuje, że etykieta nie będzie zniszczona czy podarta, co uniemożliwiłoby odczytanie zawartych na niej informacji. Z tego względu najlepszym materiałem jest folia, odporna na podstawowe uszkodzenia.
 • Doskonała jakość druku. Dzięki niej etykieta jest czytelna i dobrze widoczna. Chodzi tutaj głównie o właściwe odwzorowanie kolorów, wyraźne litery i ostre grafiki. Kiedy druk jest słabej jakości, mniejsze czcionki mogą ulec rozmyciu, co znacznie utrudni korzystanie z etykiet.
 • Właściwa przyczepność do podłoża. Etykiety muszą być dobrze przytwierdzone do konkretnej powierzchni. Zbyt słaby (lub złej jakości) klej może spowodować, że w czasie transportu lub na późniejszych etapach produkt straci swoje oznakowanie. Dlatego właśnie konieczne jest upewnienie się, że zamawiane etykiety są wykonane profesjonalnie i z wykorzystaniem właściwych materiałów.
 • Ciekawy i przejrzysty projekt graficzny. Nie jest to może podstawowa, ale tak samo istotna cecha. Odnosi się w głównej mierze do etykiet produktowych. Chodzi o to, by całość była czytelna, a oprócz jakości samego druku, znaczenie ma tutaj projekt graficzny. Za małe litery lub źle dobrana czcionka może zepsuć cały efekt.

 

> WYCEŃ DRUK ETYKIET <

 

Inne sposoby na zastosowanie etykiet samoprzylepnych

Na podstawie naszych doświadczeń związanych z drukiem etykiet możemy długo wymieniać wiele innych zastosowań tych produktów. Wśród nich są zarówno te duże, związane z koordynacją pracy całych korporacji, jak i te mniejsze, wynikające z potrzeb promocji małych firm.

Bardzo rozpowszechnione są np. etykiety na przesyłkach, które zawierają informacje dotyczące odbiorcy, nadawcy oraz samej zawartości paczki. Do tego często umieszcza się na nich kod kreskowy, który służy firmom kurierskim do łatwej identyfikacji przesyłek, przy pomocy specjalnego czytnika.

Etykiety samoprzylepne sprawdzają się także w przypadku znakowania środków trwałych w przedsiębiorstwach. Może to nie mieć aż tak dużego znaczenia w przypadku mniejszych firm, jednak jeżeli mamy do czynienia z bardzo dużą liczbą rzeczy do zaklasyfikowania, niezwykle przydatne okazują się naklejki z kodem, ułatwiającym odczytywanie za pomocą dedykowanych urządzeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu ewidencja środków trwałych jest łatwiejsza, a proces inwentaryzacji znacznie uproszczony.

Podsumowanie - etykiety dla lokalnych marek

Te wszystkie informacje niezbędne są do tego, aby niewielkie, lokalne firmy mogły prezentować swoje produkty jeszcze okazalej, sprawniej je identyfikować i wyróżniać na rynku. Do tych celów służą etykiety samoprzylepne, które dzięki możliwości druk cyfrowego można wykonywać już w niewielkich ilościach z założeniem pełnych możliwości produkcyjnych. Warto je stosować, aby odróżnić produkt na rynku i wskazać na jego walory. Dzięki temu lokalne marki i produkty będą miały kolejną wartość w konkurencji o uwagę klientów.

Zapraszam do kontaktu w sprawie etykiet!

Krzysztof Łukomski

Krzysztof Łukomski

 

Nie znalazłeś swojego produktu? Brak opcji do wyboru w sklepie? Robimy też indywidualne wyceny!

Wyślij zapytanie o wycenę druku etykiet

 

WYCENA DRUKU ETYKIET 

Zapytaj doradcę o szczegóły naszej oferty lub możliwości produkcyjne:

tel. +48 604 41 47 46Przeczytaj także na podobne tematy:

Komentarze do wpisu (0)

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl