Etykiety na słoiki i przetwory: miody, dżemy, powidła
Etykiety na słoiki i przetwory: miody, dżemy, powidła

Przetwory, dżemy, powidła czy miód to produkty, które kojarzą się z okresem jesienno-zimowym. To wtedy najchętniej sięga się po zaprawy, które przywołują smak owoców sezonowych. Są one ponadto zdrowym komponentem codziennej diety. Etykiety na przetwory umożliwiają szybkie określenie zawartości słoików, a przy tym są sposobem na zwrócenie uwagi konsumenta, który dostrzeże produkt na tle innych.

 

WYCENA DRUKU NAKLEJEK

 

Naklejki na przetwory jako nośnik informacji

Nastał trend czytania etykiet, a to oznacza, że konsumenci w coraz bardziej świadomy sposób podchodzą do tego, co kupują. Nie wybierają już produktów najtańszych, ale zwracają uwagę na skład, kraj pochodzenia, sposób produkcji. Za produkty ekologiczne i lokalne są w stanie zapłacić więcej. Etykiety na przetwory są sposobem komunikacji pomiędzy producentem a konsumentem. To właśnie za ich pośrednictwem twórca przetworów może poinformować potencjalnego klienta o najlepszych cechach swojego produktu, na które warto zwrócić uwagę. Istotny jest skład, ale także miejsce pozyskiwanych komponentów do dżemów czy konfitur. Konsumenci zdecydowanie chętniej wybierają produkty polskie, pozbawione konserwantów i ulepszaczy. Jest to wartość dodana, którą warto się chwalić. Temu między innymi służą naklejki na słoiki.

Skład produktu liczy się dla konsumenta nie tylko ze względu na to, że poszukuje on sprawdzonych i jakościowych komponentów. Etykiety na przetwory są także nośnikiem informacji o występujących alergenach.

Funkcja marketingowa etykiet na słoiki

Etykiety na przetwory mają także inną funkcję. Oczywiście, muszą przekazywać cenne dla potencjalnego klienta informacje, ale na samym wstępie muszą go zainteresować. Z tego też względu naklejki na miód czy dżem powinny posiadać interesujący projekt graficzny, który wyróżnia dany produkt na tle konkurencji.

Taki słoik o interesującym designie staje się ciekawym elementem domowej spiżarni, który kojarzy się z pokoleniową tradycją robienia przetworów na zimę. W obecnych czasach oraz przy tak dużym wyborze gotowych produktów żywnościowych ten trend jest już rzadziej kultywowany, ale pozostał styl i sposób oznaczania słoików z przetworami. Konsumenci chętniej wybierają te butelki z zaprawami, które kojarzą się im z domowym ciepłem oraz tradycjami, dlatego producenci tak często decydują się na klasyczny sposób oklejania, w którym dominują ciepłe i soczyste barwy czy charakterystyczny wzór w kratę.

Ponadto konsumenci chętniej wybierają przetwory lub miody, które sygnowane są słowem "domowe" lub "z własnej pasieki". Taki produkt staje się wtedy bliższy, ekologiczniejszy i lokalny. Zwłaszcza producenci, którzy w niewielkich manufakturach tworzą przetwory według tradycyjnych receptur, mogą za pośrednictwem etykiet pochwalić się rodzimym i ekologicznym charakterem swojego produktu.

Etykiety na przetwory - jakie informacje muszą zawierać?

Znakowanie przetworów jest obowiązkowe i podyktowane prawem. Na etykietach produktów żywnościowych muszą znaleźć się informacje wskazane w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności. Etykiety informują konsumenta o składzie czy ewentualnych alergenach. Naklejka i etykieta na przetworach pełni więc nie tylko funkcję marketingową i estetyczną, ale jest ważnym przekaźnikiem informacji, które wymagane są według rozporządzenia UE. Według niego produkty żywnościowe muszą posiadać widoczną i czytelną dla konsumenta etykietę (musi być naklejona na produkt lub do niego dołączona), w której znajdzie on informacje o:

 • składzie produktu (wartości te powinny być podane w kolejności malejącej),
 • alergenach,
 • dacie przydatności do spożycia,
 • ilość produktu podanej w wartości netto,
 • warunkach przechowywania,
 • producencie,
 • kraju pochodzenia,
 • wartości energetycznej.

Przedstawione informacje muszą być czytelne, napisane w jasny i zrozumiały sposób, nie mogą wprowadzać konsumenta w błąd.

Producenci naturalnego miodu z własnej pasieki lub dżemów z polskich owoców powinni takie informacje także umieścić na etykiecie. Jest to wartość dodana, która przyciąga wzrok konsumenta, dlatego podkreślenie ekologicznych czy polskich walorów produktu warto umieścić na przedniej naklejce. Etykiety na przetwory są obowiązkowe, ale warto zawrzeć na nich nie tylko informacje o produkcie, ale także o jego pochodzeniu i zaletach.

Z czego powinna być wykonana etykieta na słoiki

Naklejka na dżem, miód czy konfiturę może mieć różne kształty oraz wzornictwo dostosowane do potrzeb produktu. Etykiety bardzo często wykorzystują grafiki kojarzące się ze sprzedawanym produktem spożywczym: owoce, plastry miodu, grzyby. Takie etykiety na przetwory tworzą spójną identyfikację wizualną z tym, co faktycznie zawiera produkt.

Etykiety powinny mieć dobrze rozplanowany projekt graficzny, który będzie dla czytelnika jasny i czytelny. Należy wyraźnie podkreślić najważniejsze informacje (np. ekologiczny aspekt).

Etykiety na dżemy i przetwory wykonuje się na różnych rodzajach papieru lub folii. Ważna jest jakość użytego kleju, bo ten nie może samoistnie odchodzić od powierzchni butelki lub słoików. Ponadto etykiety na przetwory:

 • Powinny być trwałe. Nie mogą ulegać uszkodzeniom mechanicznym, które mogą powstawać w magazynie lub w czasie transportu do sklepów.
 • Nie mogą poddawać się niekorzystnemu działaniu wody, czy innych warunków atmosferycznych,
 • Muszą oddawać pełną gamę barw.

Etykiety i naklejki na zamówienie w Polinal

Etykiety na przetwory są ważnym elementem marketingu, ale i koniecznością wynikającą z rozporządzenia UE o sygnowaniu i opisywaniu produktów żywnościowych. W Polinal drukujemy etykiety w dowolnej ilości i rozmiarze. Zachęcamy do stworzenia razem z nami unikatowego i rzucającego się w oczy projektu, który zainteresuje potencjalnego klienta. Wykonywane przez nas etykiety na przetwory posiadają wyraźne, soczyste kolory, a jakość materiału, na którym są drukowane, gwarantuje im trwałość i nieścieralność. Właściwy i niepowtarzalny wzór etykiet zapewnia produktowi rozpoznawalność.

 

Nie znalazłeś swojego produktu? Brak opcji do wyboru w sklepie? Robimy też indywidualne wyceny!

Wyślij zapytanie o wycenę druku naklejek

 

WYCENA DRUKU NAKLEJEK

Zapytaj doradcę o szczegóły naszej oferty lub możliwości produkcyjne:

tel. +48 604 41 47 46Przeczytaj także

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl