Etykiety na piwo i cydr 0
Etykiety na piwo i cydr

Obecnie można zaobserwować wzrost zainteresowania lokalnymi i ekologicznymi produktami, które coraz częściej wybijają się na tle komercyjnych marek. Konsumenci większą uwagę zwracają na jakość i sposób produkcji. Za produkty sprawdzone, wykonane ze sprawdzonych składników są w stanie zapłacić wyższą cenę. Jednym z takich produktów są rzemieślnicze piwa i cydry, których na rynku pojawia się coraz więcej. Konsument przy ich wyborze kieruje się własnymi preferencjami smakowymi, ale i elementem wyróżniającym, którym niewątpliwie jest naklejka na piwo lub cydr. Interesujący projekt etykiety znacznie wywyższa produkt na tle konkurencji.

 

WYCENA DRUKU NAKLEJEK

 

Funkcja reklamowa etykiety na butelki

Przemysł piwowarski i produkowane w nim napoje alkoholowe - zwłaszcza te lokalne i rzemieślnicze, które wykonywane są według określonych receptur i sposobów warzenia - zyskują coraz większa popularność. Nie tylko w pubach, ale także na sklepowych półkach nie brakuje piw czy cydrów od lokalnych producentów, którzy wytwarzają swoje produkty na niewielką skalę. Konsumenci coraz chętniej wybierają takie marki od tych reklamowanych i komercyjnych. Powodem tego jest przede wszystkim smak, który zawdzięcza się składowi i tradycyjnemu sposobowi ważenia. Ponadto miłośnicy złocistego trunku mogą wybierać w piwach różnego gatunku z górnej i dolnej fermentacji, takich jak: pilzner, lager, IPA, Pale Ale, stout.

Etykiety w przemyśle browarniczym - zwłaszcza w tym rzemieślniczym - pełnią istotną funkcję. Wielu konsumentów wybiera określony produkt, gdyż posiada on interesującą i wyróżniająca się etykietę. Spójna koncepcja graficzna oraz wyraziste logo to elementy, dzięki którym konsument wybiera markę i ją zapamiętuje.

Klienci sklepów monopolowych czy pubów podkreślają, że przy wyborze piwa lub cydru kierują się interesującą pod względem graficznym etykietą, która ułatwia im dokonanie zakupu trunku. Naklejki na butelki mają więc istotną funkcję informacyjną i reklamową, dlatego trzeba dokładnie przemyśleć wygląd etykiety na piwo rzemieślnicze czy inny rodzaj lokalnego alkoholu, by była ona dla odbiorcy atrakcyjna pod względem wizualnym.

Dlaczego etykiety na napoje alkoholowe są potrzebne?

Etykieta na piwo i inne alkohole pełni nie tylko funkcję marketingową. Jej obecność na produkcie jest także podyktowana wymogami prawnymi. Na naklejce tej muszą znaleźć się wskazane informacje, które określone są w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności. Według znajdujących się w rozporządzeniu zapisów do produktów żywnościowych - w tym piw czy cydrów - muszą być dołączone etykiety opisujące jakie komponenty się w nich znajdują.

Zgodnie z art. 12 ust. 2 tego rozporządzenia w przypadku produktów opakowanych obowiązkowe informacje na temat żywności muszą się znajdować bezpośrednio na opakowaniu lub na załączonej do niego etykiecie. Muszą być one jasne, zrozumiałe dla konsumenta i prawdziwe, by nie wprowadzały go w błąd.

Jakie informacje powinny znaleźć się na naklejkach na napoje alkoholowe?

Dane rozporządzenie określa także, jakie informacje muszą znaleźć się na produktach żywnościowych, w tym alkoholowych. Na etykietach musi widnieć:

 • skład produktu (oraz ich procentowa ilość w kolejności malejącej),
 • alergeny,
 • ilość produktowa netto (w przypadku napojów alkoholowych litry/mililitry),
 • data ważności,
 • warunki przechowywania,
 • producent,
 • kraj lub miejsce pochodzenia,
 • rzeczywista zawartość objętościowa alkoholu,
 • wartość energetyczna (w przypadku alkoholu nie ma obowiązku podawania jej).

Co ważne - informacje na etykiecie muszą być podany w sposób jasny i czytelny dla konsumenta. Przy produktach alkoholowych - zwłaszcza takich jak piwo - można dodatkowo umieścić dane o poziomie goryczki IBU czy kolorze trunku EBC. Informacje te nie mogą mijać się z prawdą.

Lokalne browary rzemieślnicze i cydrownie - sposób na wyróżnienie

Etykiety na piwo i cydr powinny być naklejane z dwóch stron. Pierwsza przedstawiać ma logo marki, przykuwający wzrok element graficzny, a także nazwę i gatunek piwa. Druga etykieta musi zawierać informacje, które określone są w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. Ponadto warto dodać intrygujący opis dotyczący samego trunku lub rozlewni. Warto podkreślić lokalny czy ekologiczny charakter napitku oraz krótko określić jego historię i recepturę. Etykieta jest więc miejscem nie tylko na popis graficzny, który pozwala na zapamiętanie przez konsumenta marki, ale także na opis działalności rozlewni czy sposób, w jakim ważony był browar rzemieślniczy.

Na etykiecie można także zamieścić informacje o sposobie picia (jaki kufel wybrać do konkretnego gatunku piwa rzemieślniczego) oraz w jaki sposób pić dany napój alkoholowy (schłodzony, z wodą, z lodem itp.). Jest to dodatkowy element, który uatrakcyjnia produkt.

Etykieta na piwo i cydr - jaka powinna być?

Naklejki produktowe na butelki muszą oddawać kolor projektu graficznego, ponadto nie mogą odklejać się od powierzchni pod wpływem zmiany temperatur. Naklejki na cydr lub piwo powstają najczęściej na papierze samoprzylepnym, a wykonanie przy pomocy druku cyfrowego zapewnia wysoką jakość i trwałość grafiki. Ponadto etykieta na butelki musi być:

 • wytrzymała,
 • przylegająca do powierzchni,
 • odporna na działanie wody oraz gwałtownych zmian temperatury,
 • odporna na ścieranie i zabrudzenia,
 • graficznie przystępna i interesująca dla odbiorcy.

Oklejanie butelek powinno być łatwe i wygodne, a sam projekt trwały, aby napój alkoholowy przykuwał uwagę nie tylko składem, ceną, ale ogólnym designem butelki. Etykiety do napojów alkoholowych muszą być więc nie tylko interesujące pod względem graficznym, ale także odporne na czynniki zewnętrzne, na które są narażone na przykład podczas przechowywania w magazynie czy transporcie do punktów sprzedaży.

Etykiety na butelki dla przemysłu piwowarskiego produkowane przez Polinal

Etykiety na piwo oraz cydr to bardzo ważny element marketingu. Konsument bardzo często kupuje wzrokiem, dlatego proponowany projekt naklejki musi go zainteresować i zwrócić jego uwagę. Nie każdy klient jest znawcą oraz smakoszem złocistego trunku czy jabłkowego napoju alkoholowego, dlatego wyboru dokonuje za pośrednictwem indywidualnego gustu estetycznego. Naklejki na butelki są ważnym narzędziem promocyjnym, ale także niezbędnym nośnikiem informacji o produkcie: jego składzie, procesie wykonania, historii lub ekologicznym i tradycyjnym sposobie wytwarzania. Etykieta jest miejscem na to, by zaciekawić konsumenta i sprawić, by wybrał dany produkt. W Polinal oferujemy swoim klientom indywidualny projekt naklejki na piwo czy cydr, który będzie trwały, zgodny z obowiązującymi normami, a przy tym interesujący pod względem graficznym.

 

Nie znalazłeś swojego produktu? Brak opcji do wyboru w sklepie? Robimy też indywidualne wyceny!

Wyślij zapytanie o wycenę druku naklejek

 

WYCENA DRUKU NAKLEJEK

Zapytaj doradcę o szczegóły naszej oferty lub możliwości produkcyjne:

tel. +48 604 41 47 46Przeczytaj także

Komentarze do wpisu (0)

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl