Etykiety na kable i przewody
Etykiety na kable i przewody

Etykiety na kable i przewody przekazują informację o specyfikacji złącza, napięciu, marce i typie okablowania. Umożliwiają także łatwe zlokalizowanie odpowiedniego okablowania. W niektórych branżach znakowanie branży jest wręcz wymagane (np. w elektryce czy IT), gdyż wpływa na bezpieczeństwo oraz uporządkowanie nieraz kilkuset kabli. Bez etykiet na kable i przewody lokalizacja tego odpowiedniego byłaby wręcz niemożliwa. Jakie są rodzaje etykiet na kable i po co są one stosowane.

 

 

WYCEŃ DRUK ETYKIET!

 

Czym są etykiety na kable i przewody oraz jakie informacje zawierają?

Na ładowarkach do telefonów i laptopów, na kablach do telewizora oraz słuchawkach, ale także na sprzęcie RTV i AGD oraz specjalistycznym okablowaniu w branży IT - wszędzie tam znajdują się etykiety ze specyfikacją i kodem.

Ponadto takiego znakowania muszą dokonywać elektrycy, gdyż od tego zależy bezpieczeństwo użytkownika oraz serwisanta instalacji elektrycznej.

Znakowanie towarów jest ponadto wymogiem podyktowanym prawnie. Producenci zobligowani są, aby udostępniać informacje o napięciu, produkcie, serii czy jego ogólnej specyfikacji. Istotne jest na przykład oznaczenie przewodów tak zwanymi znakami alfanumerycznymi. W mnogości różnych producentów dana firma właśnie za pomocą naklejek na kable i przewody chce oznaczyć swój produkt.

Etykiety na kable i przewody są przede wszystkim niezbędne firmom, które produkują okablowanie do różnych branż.

Gdzie stosowane są etykiety do oznaczania kabli?

Etykiety na kablach znajdują się w domach, biurach, serwisach i warsztatach na wszelkich urządzeniach RTV i AGD. Niezbędne natomiast są naklejki do znakowania instalacji elektrycznych lub przewodów sygnałowych. W użytku domowym na co dzień nie zwraca się aż takiej uwagi na oznaczenia kabli, aczkolwiek w niektórych branżach jest ono niezbędne, gdyż:

 • umożliwiają szybką identyfikację,
 • zwiększają bezpieczeństwo,
 • skracają czas pracy i sprawiają, że jest ona efektywniejsza,
 • określają producenta,
 • są estetyczne.

Niektórzy producenci kabli i przewodów etykiet stosują do oznaczenia swojej marki. Taki zabieg jest często stosowany przez producentów ekskluzywnych i specjalistycznych kabli sygnałowych, przewodów do głośników i kolumn. Etykiety do kabli z logo lub nazwą firmy zyskują elegancki wygląd (np. emblematy chromowane), które podkreślają wyjątkowość produktu oraz kraj pochodzenia producenta.

Rodzaje etykiet do znakowania kabli

Etykiety na kable i przewody to temat szeroki, gdyż stosuje się je z różnych względów: dla celów marketingowych i dla podkreślenia producenta (naklejka z logo firmy), dla oznaczenia norm i specyfikacji, dla identyfikacji oraz bezpieczeństwa serwisantów i szybszego dokonania napraw lub modernizacji.

Instalacje elektryczne, telekomunikacyjne, serwerownie IT

W tych miejscach etykiety na kable spotykane są najczęściej. Ponadto oznaczenia przewodów są w branży IT, elektrycznej i telekomunikacyjnej niemal koniecznością, gdyż umożliwiają szybką identyfikację i serwis. Ponadto kable te są specyficzne i muszą być oznaczone określonymi normami. Bez etykiet znalezienie tego jednego kabla w setkach innych byłoby niemożliwe. Etykiety do przewodów i kabli służą w tych branżach przede wszystkim do identyfikacji.

Trwałe i profesjonalne etykiety umożliwią szybką lokalizację poszukiwanego kabla. Dzięki etykietom z oznaczeniami możliwe jest:

 • błyskawiczne znalezienie przewodu, który wymaga diagnostyki,
 • zidentyfikowanie przewodów, które wymagają konserwacji i modernizacji,
 • zabezpieczenie kabli, umieszczenie na nich ostrzeżeń.

Niektóre kable i przewody z etykietami mogą być wystawione na trudne warunki eksploatacji, więc bezwzględnie naklejki muszą być trwałe, aby oznaczenia nie straciły na czytelności z biegiem czasu.

Ponadto etykiety na kable i przewody muszą być odporne na:

 • ścieranie,
 • działanie promieni UV,
 • niskie i wysokie temperatury,
 • odczynniki chemiczne,
 • uszkodzenia/rozdarcie.

Ponadto etykiety powinny być łatwo usuwalne, gdyż może pojawić się potrzeba nałożenia na nich innych etykiet. Takie naklejki składają się zwyczajowo z kilku warstw, aby wzmocnić ich trwałość i czytelność. Muszą zostać wydrukowane na papierze, który zapewni naklejkom takie cechy.

Ponadto wyróżnia się kilka rodzajów etykiet na kable:

 • etykiety z flagą,
 • etykiety owijane,
 • przywieszka.

Sprzęt audio i video

Przy różnorodności kabli i przewodów niezbędnych do zasilania głośników, słuchawek i kolumn, niezbędne jest prawidłowe oznaczenie przewodów, np. umieszczając na nich informację o typie i napięciu. Przy profesjonalnym sprzęcie takie etykiety są niemal niezbędne. Ułatwiają identyfikację poszukiwanego kabla oraz właściwe go umiejscowienie w kolumnie lub urządzeniu audio.

Kolejnym istotnym aspektem znakowania kabli i przewodów sygnałowych, do głośników i kolumn jest podkreślenie marki. Producencie przewodów audio wykonują profesjonalne okablowanie z użyciem jakościowych komponentów. Z tych powodów chcą podkreślić znaczenie swojej marki i używają w tym celu etykiet, a zwłaszcza emblematów chromowanych, które są eleganckim sposobem na ukazanie logo lub nazwy firmy.

Taka etykieta chromowana podkreśla renomę marki, informuje o kraju, w którym kable zostały wyprodukowane, a także przekazuje informacje o produkcie. Firmy, które oferują produkty oryginalne, cechujące się wysoką jakością wykonania i nienaganną perfekcją w użytkowaniu, w szczególności decydują się na etykiety na kable i przewody audio.

Etykiety na kable w Polinal

Znamy branżę przemysłową, jak i audio i wiemy, czego od takich etykiet na kable oczekują nasi klienci. Muszą one być trwałe, czytelne oraz eleganckie (zwłaszcza dla znakowania marki). Zdajemy sobie sprawę, że takie naklejki znacznie ułatwiają identyfikację, dzięki czemu ułatwiają pracę serwisantów i elektryków. Dlatego też użyta technologia druku musi być najwyżej jakości, aby etykiety były trwałe i efektowne. W Polinal swoim klientom pomagamy także wybrać odpowiedni projekt graficzny. Skontaktuj się z nami, razem dobierzemy odpowiedni produkt.

 

Zapraszam do kontaktu w sprawie etykiet dla firm:

Krzysztof Łukomski

Krzysztof Łukomski - menedżer sprzedaży

e-mail: k.lukomski@polinal.pl

tel. +48 604 59 26 25

 

 

Nie znalazłeś swojego produktu? Brak opcji do wyboru w sklepie? Robimy też indywidualne wyceny!

Wyślij zapytanie o wycenę druku etykiet

 

WYCENA DRUKU ETYKIET 

Zapytaj doradcę o szczegóły naszej oferty lub możliwości produkcyjne:

tel. +48 604 41 47 46Przeczytaj także na podobne tematy:

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl