Etykieta produktu spożywczego - jak zbudować wizerunek firmy? 0
Etykieta produktu spożywczego

Umiejętnie przeprowadzona kampania brandingowa rzadko kiedy opiera się wyłącznie na pojedynczym, głównym działaniu. Najczęściej w jej skład wchodzi wachlarz rozmaitych posunięć reklamowych, a w procesie tym najbardziej liczą się detale. Jednym z błędów w tym zakresie, nagminnie popełnianych przez polskich producentów żywności czy kosmetyków, jest niedocenianie wagi, jaką dla wizerunku firmy niesie odpowiednio zaprojektowana etykieta produktu.

Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad, które pozwolą go uniknąć.

Kto z nas nie kojarzy słynnych etykiet amerykańskiego producenta napojów gazowanych? Ich niezmienna przez lata kolorystyka oraz charakterystyczne logo stanowią najlepszy przykład mistrzowskiego budowania tożsamości marki przy użyciu akcesoriów tak prostych, jak odrobina farby i pasek papieru. Ekspozycja na bardziej ekspansywne formy przekazu, jak choćby reklama zewnętrzna na billboardach czy banery na stronach online, sprawdza się w przypadku części konsumentów, duża ich grupa nauczyła się jednak skutecznie ignorować takie treści.

Tymczasem z etykietą - z konieczności - zetkną się wszyscy potencjalni klienci, wszyscy bowiem prędzej czy później będą poszukiwali w sklepie potrzebnego produktu. Warto zatem dołożyć starań, by zapamiętali ją jak najlepiej. Etykieta produktu może stać się idealnym uzupełnieniem szerszej kampanii reklamowej - w takim przypadku wystarczy, by znalazło się na niej logo i powtarzalny motyw graficzny w otoczeniu wykorzystywanych przez markę kolorów. W przypadku producentów żywności sprawdza się również tworzenie etykiem wyposażonych w większą liczbę elementów, dostosowanych profilem do tego, czego dana grupa docelowa poszukuje przy pierwszym kontakcie z produktem.

Co powinna zawierać etykieta produktu spożywczego?

Projektując etykietę produktu w celach reklamowych, nie możemy oczywiście zapomnieć o regulacjach prawnych, nakazujących umieszczenie na niej szeregu przydatnych konsumentom informacji. Zgodnie z wymogami polskiego prawa, etykieta produktu spożywczego musi posiadać widoczny skład wraz wartością odżywczą, datę ważności, wagę netto, a także dane producenta. Na etykiecie może się znaleźć poza tym tzw. oświadczenie żywieniowe, czyli nieobowiązkowo podawana przez producenta informacja o udokumentowanych, realnych cechach danej żywność (np. oznaczenie żywności jako bezglutenowej).

Czy ogrom treści, bez których nie sposób stworzyć legalnej etykiety, oznacza, że wykorzystanie jej jako elementu konstruowania wizerunku firmy będzie zbyt skomplikowane? W żadnym wypadku - treści te z powodzeniem mogą zostać rozmieszczone po bokach bądź z tyłu produktu, podczas, gdy front etykiety wypełni logo, reklamowy element graficzny, nazwa produktu oraz oddziałujące na wyobraźnię konsumenta kolory czy wzory.

Możliwości, jakie otwierają się tutaj przed pragnącym wzmocnić swoją markę producentem, ograniczone są jedynie wyobraźnią grafika i copywritera czy technologią poligraficzną wybranej drukarni. Doświadczenia wiodących na rynku marek w tej dziedzinie pokazują, że etykieta produktu spożywczego to z całą pewnością inwestycja, na której nie warto oszczędzać. Poważne błędy w jej designie są w stanie zniweczyć skutki dotychczasowych działań reklamowych. Z drugiej strony, etykieta zaprojektowana z wyczuciem będzie pracować na wizerunek marki jeszcze przez długi czas.

Logo doskonałe - tajna broń brandingu

Jednym z najistotniejszych elementów, jakie znajdą się na etykiecie produktu, będzie z pewnością firmowe logo. Działania związane z projektowaniem logo nieprzypadkowo rozwinęły się do tej pory w osobną, niezwykle intratną gałąź marketingu i designu. Można powiedzieć, że logo stanowi swego rodzaju psychologiczną wizytówkę danej marki - jego kształt, kolory oraz ciąg skojarzeń, które ze sobą niesie, mają zapisać się w umyśle konsumenta na tyle trwale, by przy następnych zakupach skierował się do półki ze znajomym obrazkiem.

Miejsce, które logo powinno zająć na wydruku, a także jego rozmiar w stosunku do innych części etykiety, zależne są od wielu czynników. Czy danej firmie zależy na kreowaniu nowoczesnego wizerunku marki, czy raczej podtrzymaniu wieloletnich, związanych z tradycją skojarzeń? Czy produkt lub linia produktów pozostają w harmonii z dotychczasowymi poczynaniami marki, a może mają stanowić prowokującą do myślenia grę z utartymi przekonaniami klientów? Zajmujący się projektem zespół grafików i copywriterów będzie musiał odpowiedzieć sobie na te i wiele innych pytań, by logo stanowiło integralny element etykiety.

  

WYCENA DRUKU NAKLEJEK

 

Graficzna forma etykiety produktu spożywczego - klucz do sukcesu

W przypadku, gdy rozważamy proces tworzenia etykiet dla marki, która posiada już własne logo oraz starannie wyselekcjonowaną grupę docelową, zadanie to należy rozpocząć właśnie od koncentracji na upodobaniach estetycznych oraz potrzebach wskazanej grupy. Konieczne będzie także zastanowienie się nad samym sposobem dystrybucji i sprzedaży produktu - w zależności od tego, czy konsumenci będą się z nim stykali bezpośrednio, czy raczej oglądali jego zdjęcia przy zamówieniach przez sieć, potrzebne będą nieco inne posunięcia taktyczne.

By etykieta produktu nieustannie wzmacniała pozycję danej marki na rynku, jej design musi nawiązywać do wszelkich kojarzonych z tą marką wyznaczników graficznych czy tekstowych. Od samej formy etykiety - jej kształtu, wielkości czy położenia na produkcie - zależeć będzie, czy nawiązania będą dokładnymi cytatami (np. pełne hasło reklamowe, zdjęcie właściciela etc.), czy tylko aluzją, zrozumiałą dla klientów dzięki innym kanałom przekazu.

Prawdziwy sekret, dzięki któremu światowe koncerny od dziesiątek lat budują swoje marki przy wykorzystaniu etykiet reklamowych, to jedno proste, choć nie do końca intuicyjne, posunięcie. O co w nim chodzi? O to, by etykieta projektowana była za każdym razem nie tylko z myślą o przekazie marki czy konkretnej linii produktów, ale także uwzględniała formę każdej pojedynczej propozycji z danej linii. Tu warto dać się ponieść kreatywności - unifikacja przekazu na etykiecie jest istotna, ale pewne wariacje w tym zakresie mogą przynieść zaskakująco dobre efekty! Warto przy tym wykorzystać nie tylko kształt czy materiał opakowania, na którym znajdzie się etykieta, ale także kolor czy właściwości jego zawartości, tworząc graficzną harmonię, która przyniesie klientowi satysfakcję.

 

Nie znalazłeś swojego produktu? Brak opcji do wyboru w sklepie? Robimy też indywidualne wyceny!

Wyślij zapytanie o wycenę druku naklejek

 

WYCENA DRUKU NAKLEJEK

Zapytaj doradcę o szczegóły naszej oferty lub możliwości produkcyjne:

tel. +48 604 41 47 46Sprawdź podobne tematy

Komentarze do wpisu (0)

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl